24 wrz 2018

DIY: jak uszyć namiot tipi dla dziecka

Jak samodzilnie wykonać tipi? Dla mnie ten projekt był bardzo trudny. Dlaczego? Przeczytajcie...


Jako dziecko wraz z siostrami często budowałam twierdze z kocy, krzeseł i wszystkiego co nadawało się do zrobienia namiotu. To była świetna zabawa. Dziś zazdroszczę dzieciom, które mają tipi. Jejku jak ja bym chciała się pobawić w takim namiocie - oczywiście myślę o czasach gdy miałam lat kila lub kilkanaście :D Powiem Wam w tajemnicy, że i teraz lubię posiedzieć w tipi razem z Leonem :) 

Kiedy zabrałam się do projektu tipi myślałam, że pójdzie gładko. Szablon, wykrój, szycie i już gotowe. Uwierzcie, że to był jednej z cięższych projektów DIY, z którymi przyszło mi się zmierzyć. Dlaczego? 

Zaczęło się od projektu. Niby prosta sprawa, cztery trójkąty zszyte ze sobą. Ale jak to rozrysować by zużyć jak najmniej materiału? Jeśli narysuję trójkąty obok siebie to zostaną mi spore strzępki tkaniny, które ciężko będzie wykorzystać do innego projektu.

Pewnie część z Was pomyśli, że przecież to takie proste ale uwierzcie mi, że mimo, że uszyłam już kilka rzeczy to tipi nie chciało ze mną współpracować :D Może dlatego, że po raz pierwszy zabrałam się za coś tak dużego. Mam wrażenie, że mniejsze rzeczy szyje się łatwiej. 

Po publikacji zdjęcia tipi na IG zasypałyście mnie wiadomościami jak je uszyłam, czy mam szablon, czy będzie wpis na blogu? Dziewczyny szczerze? Chciałam pokazać tylko gotowy projekt, bez instrukcji :D Gdybyście zobaczyły te bazgroły, które udawały projekt to padłybyście ze śmiechu. 

Tak więc wyjątkowo nie będzie instrukcji krok po kroku. Wybaczcie. Szyłam to tipi na czuja, robiąć mnóstwo błędów. Cieszę się, że udało się je skończyć bo w połowie miałam ochotę zrezygnować. 

Przygotowałam grafiki na podstawie mojego roboczego rysunku :) Może ułatwią Wam pracę albo chociąż pokażą ogólny zarys jak mniej więcej ma to wyglądać :)

Na pierwszej grafice widzicie jak ciąć materiał by zużyć go jak najmniej. Od razu zaznaczę, że ja szyłam z gładkiej tkaniny, która z obu stron jest identyczna. 
Nie sprawdzi się to w przypadku wzorzystego materiału!Na drugim rysunku widzicie jak zszyć ze sobą poszczególne elementy. Linią przerywaną zaznaczyłam jak zrobić tunel na kije. Najpierw zszywacie dwa boki a później zszywacie tunel (ile centymetrów? to zależy od grubości kija).
Jeśli uszyłyście same tipi dla swojego dziecka to podzielcie się wrażeniami. Czy dla Was też było to takie kłopotliwe? :D

Pozdrawiam Ania
Share:

13 komentarzy:

 1. Pretty projects and great idea,Thank you for the tutorial and for sharing !

  หนังออนไลน์

  OdpowiedzUsuń
 2. Boski namiot! Moja mama jest krawcową i chyba muszę jej pokazać ten post :) Może pomogłaby mi w stworzeniu takiego cuda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O zazdroszczę. Ja nie lubię szyć 😊
   Moja mama też nie 😊

   Usuń
 3. Jeny aż się przypominają czasy dzieciństwa kiedy to namioty się robiło w domu z koców i prześcieradeł :D Świetne wykonanie, widać że bardzo się postarałaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam jak robiłyśmy z siostrami namioty z kocy. To była zabawa. Cały pokój zastawiony :-)

   Usuń
 4. Śliczny projekt :) został mi miesiąc do porodu i nie wiem czy się wyrobię :)
  Jakiego rodzaju materiału użyłaś? Jakiej wysokości są trójkąty i jak połączyć za sobą kije, żeby się namiot nie zawalił :D
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na drugim rysunku widać jak zszyć ze sobą poszczególne elementy. Linią przerywaną zaznaczyłam jak zrobić tunel na kije. Najpierw zszywa się dwa boki (ściany tipi) a później zszywa tunel na kij :)
   Moja tkanina to tzw. surówka :
   https://allegro.pl/surowa-tkanina-bawelniana-240g-m2-160-cm-surowka-i5653138233.html

   Przepraszam, że odpisuję z opóźnieniem ale nie jestem w stanie odpowiedzieć na wszystkie wiadomości i komentarze na bieżąco :(

   Mam nadzieję, że jesteś już ze swoim maluszkiem a tipi uszyjesz gdy będzie na to czas ;)

   Pozdrawiam ANia

   Usuń
 5. Jakiej wysokości są trójkąty oraz jakiej długości miała pani kije?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakiej wysokości były pani trójkąty oraz jakiej długości miała pani kijki?

  Pozdrawiam Natalia

  OdpowiedzUsuń
 7. a czy ten materiał jest zeszyty podwójnie - wierzch i spod tipi? w jaki sposob uszyc tunele? musi byc pod spodem materiał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie, tylko jedna warstwa. Gdy zszyjesz ze sobą wszystkie elementy, przeszywasz wzdłuż szyć tak by powstał tunel odpowiedni do grubości kija :)

   Usuń