7 paź 2019

, ,

Dodatkowe oświetlenie w salonie.

W ciągu dnia mamy naturalne światło wpadające przez okno. Jednak wieczorem potrzebujemy dodatkowych lamp. Jak oświetlić salon by był dla nas jak najbardziej funkcjonalny? Wbrew pozorom to nie takie łatwe zadnie.

_______________


W salonie spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Przynajmniej my :) To tutaj jemy obiady, bawimy się, oglądamy filmy, czytamy i spędzamy czas z bliskimi. 
To właśnie tu znajduje się kącik do czytania, wygodna kanapa ze stolikiem kawowym, a także strefa jadalni.

Planowanie oświetlenia nie było dla mnie łatwe ponieważ lubię zmiany w ustawieniu mebli. Nie zdecydowałam się na lampę nad stołem. Bardzo dobrze, bo stół zmieniał swoje miejsce już minimum trzy razy :)

Postawiłam na jeden żyrandol na środku sufitu. Takie rozwiązanie wydało mi się najlepsze. Z czasem jednak zaczęło brakować nam dodatkowych punktów światła.


Lampa sufitowa

Główne źródło światła umieszczone w centralnym punkcie sufitu oświetla równomiernie całą przestrzeń. Jeśli potrzebuję mniej światła włączam tylko 3 żarówki, jeśli więcej wszystkie pięć. Wybrałam biały żyrandol, który nie zakłóca przestrzeni i nie rzuca się w oczy. Jest neutralny i mimo upływu czasu wciąż mi się podoba.

Jednym z powodów dla, których nie mieliśmy dodatkowego oświetlenia mimo stworzenia stref użytkowych w salonie był brak mojego zdecydowania co do wyglądu a drugim kwestie finansowe.Lampa podłogowa

W kąciku do czytania brakowało mi dodatkowego oświetlenia. Dobrze by było gdyby nad książką znajdował się np. kinkiet. Biorąc pod uwagę częstotliwość zmian w naszym domu nie zdecydowaliśmy się na wiercenie w ścianie. Wybrałam lampę podłogową.

Udało mi się znaleźć lampę, która spełnia moje wymagania estetyczne ale także finansowe. Lampa stojąca trójnóg z abażurem w kolorze szarym za 199 zł to rzadkość! Możemy wybrać kolor nóg i abażuru (szary, kremowy, czarny, czerwony).


Lampa stołowa.

Oprócz lampy podłogowej w salonie pojawiła się także lampa stołowa, którą postawiłam na witrynie. Ten punkt światła przydaje się podczas oglądania telewizji albo gdy spędzamy wieczorem czas w salonie przy winie ;)

Wybrałam lampę z tej samej serii co lampa podłogowa by tworzyły spójną całość.

Na koniec mam jeszcze mały life hack - jak ukryć kabel od lampy stojącej :) Zobaczcie film:
Za pomoc w realizacji wpisu dziękuję marce


Share:

14 komentarzy:

 1. Właśnie szukałam takiej lampy! SUPER

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak, dodatkowe oświetlenie jest super ważne. Rozdziela nam strefy i sprawia, że wszędzie jest idealnie jasno :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre oświetlenie to podstawa. Warto to przemyśleć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesienią szczególnie przydaje się dodatkowe oświetlenie. Podoba mi się nie tylko lampa ale i fotel. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja właśnie szukam do salonu jakieś ciekawej lampy podłogowej, tylko zależy mi na tym aby była dość wysoka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dodatkowe oświetlenie zawsze może się przydać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lampy mogą być piękną dekoracją <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ważne, a mam wrażenie że często niedoceniane

  OdpowiedzUsuń
 9. Oświetlenie tworzy cały klimat i nastrój mieszkania, szczególnie ważne jest w sezonie jesienno-zimowy, kiedy wieczory są długie :) Dobrze dobrane i przemyślane oświetlenie to podstawa!

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpowiedni dobór lamp ma duże znaczenie, ponieważ wpływają one na ogólny wygląd pomieszczenia, ale przede wszystkim są potrzebne do tego, aby wnętrze było odpowiednio oświetlone, a przy tym funkcjonalne.

  OdpowiedzUsuń