17 sie 2020

Duża piaskownica w ogrodzie – jak ją zrobić?    Nie wiem czy pamiętacie ale jakiś czas temu zrobiliśmy dla Leona małą piaskownicę. Była świetna, sprawdzała się dla malucha… ale nasz syn rośnie, jego potrzeby też. Z czasem piaskownica stała się za mała. Zabawki takie jak wywrotki i koparki miały za mało miejsca do pracy :) Jeśli jednak szukacie pomysłu na małą piaskownicę z drewna to zajrzyjcie do wpisu PIASKOWNICA DIY.

    Postanowiliśmy z Michałem, że przeniesiemy piaskownicę pod domek ogrodowy i zrobimy ją dużo większą! Zaczęliśmy od przesunięcia drewnianego domku maksymalnie do lewej strony. W ten sposób uzyskaliśmy przestrzeń do zabawy.

    Kolejnym krokiem było usunięcie trawy w miejscu, w którym zaplanowaliśmy piaskownicę. Można było oczywiście zrobić piaskownicę na trawie, to wersja dla leniwych. Jednak jeśli chcecie zrobić coś porządnie to nie idźcie na skróty ;)

    W miejscu gdzie ustawimy belki/obrzeża co jakiś czas wkopaliśmy kostki brukowe. Dzięki temu drewno nie będzie bezpośrednio dolegało do podłoża i wydłużymy jego żywotność.

    Gdy przygotowaliśmy nowe miejsce przyszedł czas na belki, czyli obrzeża naszej nowej piaskownicy. Wybraliśmy drewno sosnowe, ze względu na koszty :) Na tartaku przygotowano dla nas belki grube belki. Po docięciu belek do odpowiednich długości zabezpieczyliśmy je impregnatem do drewna marki Drewnochron w kolorze szarym. Jeśli zastanawiacie się dlaczego zawsze malujemy wszystkie elementy przed montażem to już Wam wyjaśniam dlaczego tak robimy. Jeśli ułożylibyśmy belki i dopiero je malowali to nie pomalowalibyśmy jednego boku, tego, który przylega do ziemi. Nie dotrzemy także do miejsc, w których belki się łączą. Malując przed montażem, na kobyłkach farba dociera do każdego miejsca :)

    Pomalowane elementy ułożyliśmy na miejscu i połączyliśmy płaskownikami. Łączniki były w kolorze srebrnym więc pomalowaliśmy je czarną farbą w sprayu by nie rzucały się w oczy :)

    Przedostatnim krokiem było wyłożenie piaskownicy agrowłókniną. Dzięki temu nie będą wyrastały w piaskownicy chwasty. Boki agrowłókniny przyczepiliśmy do belek za pomocą zszywacza (takera).

    Na koniec wysypaliśmy prawie trzy kubiki piasku! Nie sądziłam, że tyle się go zmieści w nowej piaskownicy :)

W skrócie:

 1. Usuwamy trawę i wyrównujemy teren
 2. Układamy kostki brukowe na brzegach piaskownicy
 3. Malujemy belki/obrzeża
 4. Układamy belki i łączymy płaskownikami
 5. Wykładamy piaskownicę agrowłókniną i mocujemy boki zszywkami do belek
 6. Wsypujemy piasek!
Projekt piaskownica zakończony ale mam w głowie jeszcze kilka pomysłów jak zorganizować przestrzeń wokół niej. Przydadzą się kosze na zabawki, tablica kredowa czy żagiel przeciwsłoneczny :) Jeśli uda mi się zrealizować kolejne kroki na pewno Wam pokażę :)
Śledźcie @odinspiracjidorealizacji na Instagramie by być na bieżąco!


Share:

9 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie mężowi pokazać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacja, to prawdziwy raj dla malucha!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Leon i inne dzieci bardzo lubią to miejsce:)

   Usuń
 3. Wyszło wspaniale! Zazdroszczę Leonowi takiego kacika, dużo miejsca do zabawy. Ale najbardziej podoba mi się ilość drzew na działce, teraz wszystkie są gołe a taki starodrzew to marzenie ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stare drzewa, które dają cień to błogosławieństwo dla mnie. Nie lubię przebywać w pełnym słońcu.
   Szkoda, że na naszej działce nie ma dużego drzewa.

   Usuń
 4. Ile Wam tam poszło piasku bo nie zauważyłam aby było we wpisie (albo jestem już ślepa:) )

  OdpowiedzUsuń
 5. Super! Dzieci na pewno bardzo się ucieszyły :)

  OdpowiedzUsuń