11 wrz 2020

Dziennik budowy: jest zgoda na budowę!Po długim, bardzo długim czasie oczekiwania w końcu mamy zgodę na budowę.

_______________________

Droga do uzyskania pozwolenia na budowę jest długa, a proces zebrania wszystkich niezbędnych dokumentów czasochłonny i dla osób, które na co dzień mają z tym niewiele do czynienia może być skomplikowany. Warto oddać tę część osobom, które się na tym znają. W naszym przypadku był to architekt, który wykonał projekt naszego domu. 


Czym jest „Pozwolenie na budowę”?


To dokument urzędowy otrzymany w drodze decyzji administracyjnej zezwalający na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego (art. 3 pkt 12 Prawa budowlanego (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333)).


Jak wygląda uzyskanie pozwolenia na budowę domu krok po kroku w skrócie?

1. W urzędzie gminy należy uzyskać warunki zabudowy. Jeśli wszystko w dokumentacji jest w porządku a UG nie przyczepi się do niczego wówczas po 30 dniach uzyskujemy taką decyzję. Niestety jeśli chcemy zmienić cokolwiek w składanych wnioskach, metraż domu, odległość od granicy działki, itp wówczas procedura rusza od nowa i czekamy kolejne 30 dni.

2. Geodeta przygotowuje mapę do celów projektowych. 

3. Zakup gotowego projektu domu lub zlecenie przygotowania indywidualnego projektu budynku architektowi.

Wybór projektu może być bardzo trudny. Początkowo szukaliśmy gotowego projektu jednak w każdym, który nam się spodobał czegoś brakowało lub pomieszczenia były za małe, za duże, itd. Zdecydowaliśmy się na przygotowanie projektu indywidualnego. Więcej na ten temat przeczytacie w tym wpisie: PROJEKT DOMU

4. Adaptacja projektu do działki. Tę część również wykonuje architekt.

5. Uzyskanie warunków do technicznych dostawy mediów (o ile ich na działce nie ma). Architekt adaptujący przygotowuje dokumentację do Zespołu Uzgodnień Dokumentacji Projektowej (Starostwo – Wydział Geodezji).

6. Uzyskanie projektu na budowę.


Co ciekawe budowę musimy rozpocząć w ciągu 3 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. Mamy jednak nadzieję, że budowa nie tyle rozpocznie się ale w ciągu 3 lat już się zakończy :D Po uzyskaniu zgody na budowę należy zgłosić rozpoczęcie budowy w nadzorze budowlanym, zwykle robi to kierownik budowy.


Ile kosztuje dokumentacja?

Pytanie, które pewnie pojawi się w waszych głowach ile to wszystko kosztuje? :) Od początku czyli wystąpienia o warunki zabudowy do uzyskania zgody na budowę na tzw. papierologię wydaliśmy ok. 6 tys. zł ( w tym indywidualny projekt domu).


Co słychać na naszej budowie?

Właśnie rozpoczęły się prace budowlane. Ekipa przygotowała teren pod fundamenty. Zrobiła wykop i zbrojenie. Nawet nie wiecie (a może i wiecie jeśli macie ten etap już za sobą) jak cieszą takie prace. Niby dziura a wyobraźnia pracuje i serce cieszy się, że wreszcie ruszamy do przodu.

Michał zrobił kilka zdjęć z góry, które świetnie pokazują usytuowanie naszego przyszłego domu.

pozdrawiam Ania


Share:

6 komentarzy:

 1. Powodzenia :) dużo siły i cierpliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. powodzenia na budowie, u mnie ten etap na szczęście już minął ;) zostało nam kilka wnętrz do wykończenia, mamy kupione panele winylowe gerflor do położenia, ściany do malowania i meble do wstawienia, kuchnia i łazienka już gotowe :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Powodzenia i wytrwałości :) to duże po prawej to będzie garaż?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogrom pracy przed Wami. Życzę powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 5. No to gratulacje! To już naprawę ogromny krok! Oby teraz wszystko szło według Waszego planu! A jak ogólnie z samą budową? Robicie raczej wszystko sami i tylko w tych ważnych pracach korzystacie ze specjalistów, czy budowę domu zlecacie firmie? Jeśli sami, to polecam Wam zaopatrzyć się w agregat. Przykładowo w firmie http://agregatypradotworcze.com.pl/pl/ bez żadnego problemu możecie go sobie wynająć. A polecam z tego względu, że np. nam był bardzo często potrzebny i dzięki temu prace nie stały w miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za wpis, z pewnością te porady się przydadzą :) Właśnie przygotowujemy się do budowy i wszystko załatwiamy. Będziemy też studnię wiercić pod pompę ciepła, bo jak ogrzewanie to tylko tą metodą. Raz, że wychodzi taniej, to jest też bezemisyjne

  OdpowiedzUsuń